Choď na obsah Choď na menu
 


„ Dokonalosť sa dosahuje maličkosťami, ale dokonalosť nie je maličkosť, “ hovorí Dominika Multáňová

26. 7. 2012

dominika-2.jpgVyspovedali sme ďalšiu z hviezd športového sveta. Dominika Multáňová je momentálne hviezda slovenského fitness a jej meno je známe aj na medzinárodných súťažiach. O tom, aká náročná je cesta k dokonalosti  nám porozpráva v tomto interview. Nech sa páči. 

 

1.Ahoj Dominika, povedz nám niečo o sebe. Odkiaľ pochádzaš, čo robíš(študuješ, pracuješ) prípadne v ktorom si ročníku a kam pôjdeš v septembri(škola, práca), čomu sa venuješ.

Ahoj!  Pochádzam z Liptovského Mikuláša, kde aj trénujem, v klube VTJ FBC Technika, pod vedením pána trénera Ing. Ľubomíra Hečka. Študujem na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Poprade, som v druhom ročníku, odbor ekonomika a manažment podniku.

2.Porozprávaj nám o športe, ktorý robíš. Čo je fitness? Čo sa hodnotí na súťažiach ?

Súťažím v kategórií fitness juniorky do 163cm (no pravidlá mi umožňujú zúčastňovať sa aj súťaží v kategórií ženy do 163cm). Vo fitnes sa v prvom kole hodnotí voľná zostava, ktorá musí obsahovať prvky tanečné, akrobatické, silové a prvky flexibility. Za hudobného doprovodu, ktorý trvá max. 90 sekúnd, musí pretekárka zaujať, predviesť čo najviac prvkov a celá zostava by mala vyjadrovať myšlienku alebo mať ústrednú tému. V druhom kole sa v klasických štvrťobratoch hodnotí postava, ktorá by v porovnaní s bodyfitness mala byť menej svalnatá, preferuje sa V-tvar  tela, symetria a jemná separácia svalstva.

3.     3.Nie si príliš časovo vyťažená? 

Určite som. Skĺbiť školu, gymnastické, silové a aeróbne tréningy je  nielen vyčerpávajúce, ale aj  časovo náročné. 

4.     4.Ako si sa dostala k tomuto športu? 

Pred fitness som 6 rokov cvičila športovú gymnastiku, zúčastňovali sme sa aj súťaží fitness detí, kde som zaznamenala prvé úspechy. V 15-tich rokoch som skončila s gymnastikou a začala som sa venovať iba fitness. (V gymnastike som dosiahla svoj vrchol a prechod k fitness bola správna voľba.)

301097_299657443394439_19535559_n.jpg5.Kto ťa trénuje a za ktorý klub pretekáš?

Gymnastiku som trénovala v klube KŠG Lipt.Mikuláš pod vedením pani trénerky Andrei  Židekovej, kde som dostala skvelé základy pre fitness. Dnes je mojim trénerom, ako som už spomínala, Ing. Ľubomír Hečko a pretekám za klub VTJ FBC Technika Lipt. Mikuláš v asociácií SAKFST. S voľnou zostavou mi pomáha moja choreografka  Bc. Alena Štulrajterová.

6.Ako a koľkokrát do týždňa trénuješ?

Samozrejme záleží od fázy prípravy, v ktorej sa nachádzam. V objeme väčšinou trénujem systémom 4+1 alebo striedam silové tréningy s gymnastickými a jeden deň v týždni mám voľný. V príprave je to kombinácia silového, aeróbneho (ráno a po silovom tréningu) a gymnastického tréningu. Vzhľadom na aktuálnu formu, potom s trénerom upravujeme intenzitu, dĺžku tréningov a ich vhodné kombinácie.

7.     7.Ako sa stravuješ počas roka aj v čase prípravy na súťaž? Je pre teba ťažké mať diétu alebo ti to nerobí žiadne problémy? 

Zo začiatku bolo pre mňa veľmi náročné držať diétu, neustále som ju porušovala a vôbec som nevedela jedávať pravidelne. Dnes je to už iné, naučila som sa pravidelnosti a snažím sa nerobiť veľké váhové výkyvy, ale radšej sa udržiavať celý rok. Zvykla som si na „kulturistickú stravu“ (mäso, ryža, vajíčka, tvaroh, ovsené vločky, ovocie, zelenina...), ktorá je pre mňa už samozrejmosťou a nemávam problémy s porušovaním diéty. Rozdielom v súťažnom a objemovom období je väčšinou len množstvo sacharidov. (Samozrejme v objeme si doprajem aj tučnejšie a kalorickejšie jedlá, no v rozumnom množstve)

Príprava:

             07:00 - 4vaječné bielka, 1 žĺtok, 25g ovsených vločiek

            10:00 - tuniak vo vlastnej šťave, zelenina 25g ryžových chlebíkov

            13:00 - 150g kuracích pŕs, zelenina 50g ryže

            16:30 - proteín

            17:30 - 100g kuracie prsia, zelenina

            20:30 – 100g kuracie prsia alebo nočný proteín

8.      dominika-3.jpg8.V čom vidíš svoje silné stránky a čo považuješ za svoju slabinu?

Mojou najsilnejšou stránkou je moja húževnatosť a vytrvalosť. Skrátka ak sa pre niečo zatnem, chcem to za každú cenu dosiahnuť. No a slabín, tých je veľa, lebo vždy je čo zlepšovať. 

9.Vieme, že si získala už viacero ocenení. Ktoré a prečo si vážiš najviac? 

Všetky úspechy si vážim a mám z nich obrovskú radosť (hlavne tie z majstrovstiev sveta a Európy), no za môj doposiaľ najlepší výsledok považujem 2.miesto na tohtoročných  majstrovstvách Európy v kategórií ženy, lebo aj napriek tomu, že som bola najmladšia, podarilo sa mi uspieť v silnej konkurencii a poraziť naozaj kvalitné súperky.

10.Aké sú tvoje ciele? Aký titul ťa láka najviac? 

Určite by som chcela dosiahnuť vrchol (to je titul majsterky sveta), ale veľmi ma láka aj súťaž Arnold Classic. Uvedomujem si však, že konkurencia je stále silnejšia a súperky sú lepšie, preto sa chcem stále zlepšovať a zdokonaľovať sa, nielen v postave, ale aj vo voľnej zostave.

11.Fitness patrí určite medzi najťažšie športy. Často vidíme, ako robíš krkolomné zostavy, nemáš niekedy strach? Mala si už niekedy vážnejšie zranenie?

Nie, strach nemám, na akrobatické a krkolomné prvky som zvyknutá z gymnastiky. Obavy pri voľnej zostave mám len zo zranení, ktoré môžu nastať v dôsledku únavy a nedostatočného rozcvičenia, lebo väčšinou pred súťažou nie je dostatok času na poriadnu rozcvičku a dostatočné zahriatie (a to ani nehovorím o prípadoch, keď  je v hale príliš chladno). Zranenia ako natiahnuté alebo presilené šľachy a úpony, vyvrtnuté členky, bolesti kĺbov, modriny a podliatiny sú doslova súčasťou prípravy. No snažím sa ich minimalizovať dostatočným rozcvičením a vhodnými doplnkami stravy.

12.Párkrát som ťa už videla vo videách a na fotkách a Františkom Hečkom, ako stvárate rôzne akrobatické kúsky, pri ktorých ľuďom doslova tuhne krv v žilách.  Čo nám o tom povieš? Ako si sa k tomu dostala? Chodíte na nejaké vystúpenia alebo aj na súťaže?

Pred rokom som sa začala venovať spolu s Ferkom pomalej akrobacii, postupne ma naučil aj pár prvkov na stuhách (aerial silks ), teda máme aj spoločné číslo so vzdušnou akrobaciou. Nie na súťaže nechodíme a ani sa v tomto súťaže neorganizujú, ale mávame vystúpenia. Zvykneme vystupovať na plesoch, benefičných koncertoch alebo rôznych podujatiach. Teraz cez leto vystupujeme každý večer vo FunParku v Tatralandii. Hoci sú vystúpenia aj samotné tréningy veľmi náročné a vyčerpávajúce, bavia ma a pomáhajú mi pri fitness ( s lepšou prezentáciou na pódiu, kondíciou, zvládaním stresu, spevnením tela, posilnením svalstva...)

1    dominika-4.jpg13.Kedy a kde ťa opäť uvidíme na súťažnom pódiu?

No to neviem dopredu povedať lebo plánujem vypustiť jesennú sezónu, ale rada by som nastúpila opäť na jar. Avšak uvidí sa, zatiaľ je všetko otvorené.

14.Ako vnímaš fakt, že si slávna, že ťa ľudia obdivujú?

Vôbec si nemyslím, že som slávna a ani to nevnímam. Ľudia väčšinou obdivujú iba to, ako môžem zvládnuť prípravu a vydržať diétu.  No párkrát sa mi stalo, že prišli za mnou pretekárky alebo ľudia na súťaži a pochválili ma, povedali, že mi fandia, že som ich vzor alebo sa chceli so mnou odfotiť. Takéto situácie si naozaj užívam, vždy ma veľmi potešia a dodajú mi silu.

15.Čo by si poradila začínajúcim finesskám ? 

Snáď len toľko, aby robili tento šport s láskou, preto,  že chcú, a nie preto, že musia. Mali dostatok výdrže a pevnej vôle a výsledok sa určite dostaví. Ja mám v športe dva mottá, ktorými sa riadim. Ako vždy hovorí môj ocino : „Trpezlivosť ruže prináša“ a moje najobľúbenejšie „Dokonalosť sa dosahuje maličkosťami, ale dokonalosť nie je maličkosť.“

16.Máme tu leto, tak by nás zaujímalo, ako ho tráviš, či trénuješ alebo konečne  oddychuješ ?

Cez leto, ako som už spomínala, každý večer vystupujem vo FunParku v Tatralandii, doobeda trénujem, takže o zábavu mám postarané. No taktiež si nájdem aj čas na relax, stretnutie s kamarátmi alebo krátky výlet.

V mene Arspiman clubu ďakujem za rozhovor a želám krásne leta a veľa úspechov. Verím, že sa čoskoro uvidíme.

Autor: Beáta Vojteková

Foto: eastlabs.biz

Video: youtube.com

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.