Choď na obsah Choď na menu
 


Erik Jaškanič vychádzajúca hviezda silového trojboja

11. 10. 2012

478364_3479255255928_271000312_o.jpgPrinášame vám rozhovor s vychádzajúcou hviezdou silového trojboja. Erik Jaškanič svojou silou vyráža dych nielen divákom, ale aj pretekárom. Viac v rozhovore...

Ahoj Erik,  v poslednej dobe o tebe počúvam  samé chvály zo všetkých strán, tak som sa rozhodol ,že ťa vyspovedám pre náš web.

 

1.      1. Prezraď nám niečo zo svojho športového detstva. Čo si robil ako si sa vyvíjal v športe? 

Teší ma, že môžem spraviť takéto interview pre stránku, ktorá sa venuje aj silovým športom, tak teda Ahoj  Tak moje športove detstvo spočívalo asi  v tom, že okrem futbalu  na prvom stupni ZŠ ma neoslovilo nič, vlastne  aj ten futbal mi vydržal len chvíľu, potom nastalo tak povediac hluché obdobie až do 8. ročníka na ZŠ kedy som sa prihlásil na karate vo Svidníku. To bol môj prvý kontakt so športom pod  vedením inštruktorov a trénerov, kde som začal dosahovať prvé športove úspechy a zároveň som začal aj s posilňovaním. 

 

2.      2. Keď si presedlal na silový trojboj  z karate čo sa zmenilo? 

Presedlaním  z karate, ktoré bolo viac kondične a dynamický  zamerané sa zmenil hlavne spôsob tréningov z kruhových  tréningov sa stali silové a objemové, ale nezanevrel som ani na tie kondičné, občas je to pekné  spestrenie. 

 

   328664_2002088657249_3667371_o.jpg3. Kto ťa priviedol k silovému športu? 

Vo Svidníku otvorili nové fitnescentrum, v ktorom trénujem vlastne do teraz. Prišiel som tam skúsiť  ako sa mi tam bude cvičiť a spoznal som tam Dávida Belovežčíka, ktorý sa predtým už venoval  silovému trojboju a začali sme spolu trénovať. Postupom  času  vznikla spoločná myšlienka, aby sme to skúsili súťažne. Práve v tej dobe sa v Giraltovciach konal 2. Ročník poháru v mŕtvom ťahu, kde  sme spolu s Dávidom išli ako súťažiaci, ešte bez klubovej príslušnosti.  

Neskôr to pokračovalo o mesiac na Giraltovskom silákovi, ktorého  sme sa tiež zúčastnili obaja. Po tejto súťaži si nás všimol pán Michal Berežňak , ktorý je trénerom  klubu PWL CVČ Giraltovce a ponúkol nám možnosť trénovať a súťažiť za tento klub pod jeho vedením. Ponuku sme prijali 

 

4.      4. Po poslednom šampionáte si dokázal zo zeme pozdvihnúť 340 kg.

Na akom šampionáte to bolo a čo si tam ešte povyvádzal?

Udialo sa to na Majstrovstvách sveta  2012  federácie GPC. Chcel som prekonať sám seba  a to som aj vyviedol nakoniec, okrem spomínaných  340kg v mŕtvom ťahu, ktoré boli aj svetovým rekordom mojej kategórie sa mi ešte podaril európsky rekord v drepe taktiež v mojej kategórii v hodnote 330,5kg. 

 

5.      5. Tvoj mŕtvy ťah je naozaj famózny. Ako často ho trénuješ? Máš nejaké finty ako na to ?

       Ďakujem za uznanie o ťahu, ale beriem ho zatiaľ ešte s rezervou, ťah trénujem 1 až 2-krát v týždni, záleží od pocitu, ako som zregeneroval. Nejaké tipy, inšpiroval ma Konstantin Konstantinovs svojimi tréningami tak trénujem  podobne, nebránim sa  ani  80% maxima na 3-4 opakovania v niekoľkých sériách,  ťahu vyhradzujem jeden deň kde sa venujem len ťahovým cvikom,  z podložky, z podložiek, doťahom a pod. 

 

6.      323902_3589140042721_1764756868_o.jpg6. Za tu krátku dobu  si zaznamenal neuveriteľný silový pokrok. V čom spočíva tvoje tajomstvo?

Moje tajomstvo ak to prezradím už to nebude tajomstvom, ale rad to odtajním.  Všetko  u mňa spočíva v myslení,  ak idem do tréningu s tým, že to bude stať za to, tak to bude stať za to. Určím si ciele a idem si za nimi. 

 

7.      7. Neodmysliteľnou súčasťou každej prípravy sú výživové doplnky. Ktoré sa osvedčili tebe a aké konkrétne produkty používaš?

Suplementácia je dôležitý aspekt každej serióznej prípravy, osobne sa ale spolieham najradšej na poriadnu stravu založenú na „mäsovej“ diéte, ale medzi základné suplementácie považujem rôzne druhy proteínov  a BCAA aminokyselín poprípade len samotný leucin kvôli poriadnej regenerácií. 

 

8.      8. Vieme ,že takéto doplnky výživy, výstroj, cestovanie na súťaže stoja  veľa peňazí. Máš nejakého sponzora ,ktorému by si sa veľmi rád poďakoval?

      Tak určite všetkým sponzorom, ktorí prispievajú  a dopomáhajú našim  úspechom v nemalej miere. 

 

409014_2441460151441_256023778_n.jpg9. Tréning v posilňovni je určite náročný potrebuješ mať pri sebe sparingpartnerov. Kde trénuješ a s kým? 

Väčšinu tréningov  absolvujem  vo  FITT+ , Svidník prostredie aj ľudia mi dokonale sedia a cítim sa tam fajn,  sparingpartnerov mam stabilných a nemám v pláne ich meniť lebo sú to osoby, ktoré sa venujú či už silovému trojboju alebo kulturistike a trénerstvu s tým spojenému, spomeniem Petra Kruľa, ktorý  sa aktuálne pripravuje na naturálnu súťaž na jeseň tohto roku. Ďalším človekom, ktorý je zároveň aj trénerom  FITT+  Lukáš Skirka, ktorý  okrem iného mi radi v otázke stravovania sa v jednotlivých fázach prípravy.  Ako som na začiatku spomenul človek, ktorý ma dostal do problematiky silového trojboja Dávid Belovežčík je mojim sparingom a aj radcom v otázkach mŕtveho ťahu, keďže je to jeho obľúbená disciplína taktiež, drep nevynímajúc.  Za spomenutie stojí, že v rámci tréningov, ktoré absolvujem počas štúdia na internáte, trénujem s Igorom Kucirkom, ktorý patrí k špecialistom  v tlaku na lavičke. 

 

10.   10. Aký úspech považuješ za ten naj? Máš nejakú pamätnú súťaž? Ak  áno tak prečo a kde to bolo? 

Pamätná súťaž je pre mňa každá jedná, kde sa na konci pri mŕtvom ťahu naťahujeme o každé kilo na činke,  keďže ťah je moja srdcová disciplína. 

 

11.   11. Čo by si ešte chcel dosiahnuť? Máš svoje vysnené čísla? 

Vysnené mam len jedno, stále dokázať niečo viac a baviť sa tréningami a predviesť to najlepšie na súťaži, no netajím sa tým, že 400 a rozhodnutie  „ pokus platný“ na ťahu mi nie je cudzie.

 

12.   12. Kde predvedieš v najbližšej dobe svoje silácke kúsky? 

Toho roku ma čakajú ešte Majstrovstvá Slovenska družstiev v silovom trojboji a v novembri Svetový pohár v Kyjeve AWPC a to snáď na tento rok stačí, ale ak by všetko vychádzalo dobre, tak sa to môže ešte zmeniť, ale ďalšie zlepšenie výkonov mám v pláne až na sezónu v budúcom roku.

 

Erik ďakujeme za rozhovor a prajeme ti veľa zdravia a sily do ďalšej práce v posilňovni.

Taktiež ďakujem za oslovenie a možnosť niečo o sebe povedať ľuďom, ktorí si ma možno všimli hoci aj za tu krátku dobu, ktorú súťažim.

 

 Autor: Marek Pavúk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.