Choď na obsah Choď na menu
 


Rozhovor s Jánom Matejom

16. 1. 2012

Rozhovor s Jánom Matejom

 

Obrázok

 

Zdravím , my v Arspiman clube sme tvoji veľkí fanúšici. Zaujíma nás keďže vieme že si zranený či aktuálne trénuješ vôbec alebo máš úplne voľno?
-    No keďže zranenie bolo dosť vážne, som rád, a teším sa, že už môžem chodiť, bez barlí alebo ortézy.  Trénujem asi len týždeň, len vŕšok tela. Nohy, keď to pôjde dobre tak snáď niekedy v máji, aj to maximálne s 20 kg činkou .
-   

Opísal by si nám ako sa ti to zranenie prihodilo, na akom cviku sa ti to stalo, koľko kíl si mal na činke?
-    Stalo sa mi to na poslednom tréningu pred Írskom (cca 3 týždne pred vycestovaním, už si nepamätám koľko to bolo presne) pri potvrdzovaní  základu v drepe. Bolo to pri váhe 350 kg, a stalo sa niečo s čím som nerátal. Dres ktorý, som mal na sebe mi bol veľmi tesný. Pribral som od MS v Prahe 5-6 kg, a poslednými mesiacmi váha išla výrazne vyššie. Dres mi sedel dobre na tých 87 kg, lenže som mal 92-3, a to spôsobilo, že po pol hodine mi odumreli stehná, a nemal som v nich cit. Ešte pri nižších váhach sa to dalo zniesť ale čím dlhšie som ho mal na sebe, bolo to horšie. Pri tej osudnej sérii pri odobratí činky zo stojanov, som nedokázal udržať napnuté stehná a v zlomku sekundy som spadol spolu s činkou, a odnieslo si to ľavé koleno.
-    Verdikt – roztrhnutý vez v kolene a poškodený meniskus. Musel som podstúpiť operáciu, plastiku kolena (výmena vezu). Teraz tam mám šrúby a chodím po rehabilitáciách.

Kedy si myslíš, že sa vrátiš napäť na súťažné pódia v trojboji?
- Už tento rok, ale len ako tlakár. Chcel by som štartovať aj na MSR, aj keď len so zapieraním sa do jednej nohy. MS GPC v Bardejove a snáď i MS WPC v Las Vegas.

V powerliftingu sa už pohybuješ niekoľko rokov. Ako sa podľa teba zmenil, odvtedy ako si nastúpil na svoju prvú súťaž ešte ako dorastenec?
-    Trojboj sa mení neustále, pravidlá, reguly, rozhodovanie, výstroj, opatrenia atď. Po každej AGM v akejkoľvek federácii sa vyskytne niečo nové. 
-    Odkedy som začínal, môžem povedať, že trojboj je masovejší, populárnejší, pribúda z roka na rok viac a viac pretekárov.

Obrázok


Samozrejme vybavenie sa zmenilo najviac, aké preferuješ ty a prečo?
-    Tak to sa menilo najviac. Aj starej IPF sa niekedy súťažilo s inými dresmi, bandážami, v tlaku bez dresu. Postupne sa to začalo meniť. Od nepríjemných starých tlakovacích tričkách od inzeru (to už pamätá málo kto)  po ktorých stále nejaký kus kože visel pod pazuchou alebo na tricepse , až po pohodlné 1-vrstvé titany, komplikovanejšie katany, či dnes oči vytlačujúce  2-3 vrstvé tričká od výmyslu sveta. O drepe ani nehovorím.
-    V drepe ako aj na ťahu som používal metal, v tlaku na začiatku RageX, momentálne katanu, ale nevylučujem zmenu. Stále sa objaví niečo nové, treba všetko vyskúšať, pretože každému sedí niečo iné (vzhľadom na somatické predpoklady, techniku atď).

Zaujíma nás aj tvoj jedálniček a doplnky výživy aký tomu prikládaš význam?
-    Tvrdí sa , že správny jedálniček je 80-90 % úspechu, no a ja s tým môžem len súhlasiť a potvrdiť to. Kto tomu neprikladá veľkú váhu, škodí sám sebe. Mimo prípravy na súťaž zjem všetko a je tam veľa mastných a nezdravých vecí, bez nejakého kvalitného obsahu. Vo fáze prípravy na súťaž to nehrozí, resp. dám si aj také jedlá, ale len ako dezert, keďže moja spaľovanie je dosť dobré  . Ale základom je správne rozloženie stravy s vysokým obsahom bielkovín. Doplnky výživy, tak tie beriem neúrekom, čo je aj  dosť nákladné. Napr. bielkov. proteíny-  denný, predtréningový, nočný, BCAA, Aminokyseliny, kreatín – (tam niekedy kombinujem aj dva druhy naraz), arginín, niekedy aj Createston, HMBčka, glutamín, či CLA, potom predtréningové stimulanty ako guarana, nitrox, plutonium, alebo iné doplnky.. Prešiel si o kategóriu vyššie do 90kg. Myslíš, že to bolo správne rozhodnutie? Aké tituly si tu stihol vyhrať?
-    Vzhľadom na moju výšku je ideálna kategória pre mňa 100-110 kg, čiže ešte mi treba pribrať . Ale hlavným dôvodom je fakt, že mám rád výzvy a konkurenciu. Tá je v 90-tke vyššia ako v 82-ke či 75-ke. Lepšie sa mi súťaži pod tlakom, a aj tréningové nasadenie spolu s konkurenciu rastie. Radšej skončím tretí či piaty v kategórii s pekným výkonom a osobákom ako vyhrať so slabším výkonom či slabšou konkurenciou v nižšej kategórii,  oto ma potom viac teší víťazstvo v nadupanej kategórii. No a ak sa tak nestane, robím všetko preto aby sa raz tak stalo...

ObrázokTvoja rodina je spätá z powerliftingom, tvoj brat Marcel v pohode tlačí cez 300kg dáva ti niekedy rady na tréningoch?
-    Viedol ma od úplných začiatkov, vyše 10 rokov. On ma priviedol k trojboji, on bojoval s mojou povahou, tréningovo vychoval, všetko čo viem, viem od neho, som vlastne jeho trojbojárky výtvor, som vlastne jeho škola. Teraz sa snažím svoje vedomosti odovzdávať mladým pretekárom v klube, ktorých je neúrekom. Bol to stále môj vzor a snažil som sa byť tak dobrý ako on. Teraz sa už  asi 2-3 roky vediem sám, nie preto, že by som už nejavil záujem o jeho skúsenosti, ale hlavne preto, že on už na to ani nemá čas. Niekedy nemá čas ani na seba nie na iných. Venuje sa len tým ktorí to potrebujú. Ale stále mi dáva rady, a niekedy ho s tými radami aj otravujem . Dúfam, že sa niekedy ocitnem pod jeho tréningovými krídlami .
-    Môžem spomenúť niektorých najkvalitnejších liftérov  ktorí prešli jeho rukami,  a to Júlia Kosturová, Macko, Vateha, Liptáková, Fečková, Gerjaková, Oreničová, Velgos, Kačala, Pavol Varchola, Dana Matejová-Varcholová. Kratší čas viedol Michala Berežňaka, Dominiku Hojsíkovu, a asi 20 ďalších....
-    Len ma najviac štve to, že netrénuje ako po iné roky, nemá na seba vôbec čas. Na to ako sa pripravuje sa čudujem, že vôbec dokáže zatlačit 300 kg. Ak by sa pripravoval 100%-tne a aspoň 2 roky v kuse dovolím si povedať, že hranica 330 kg v 100-vke by nebol žiadny problém.

MS GPC 2012 budú v Bardejove....urcte vieš veľa  o organizácii takého veľkého preteku , prezraď niečo ako to bude podľa teba vyzerať je už niečo rozbehnuté?
-    Organizuje to môj otec. Samozrejme s bratom mu budeme pomáhať. Môžem len prezradiť, že čo sa týka organizácie súťaže, to bude asi najkvalitnejší SVET aký kedy bol a dlho  bude!!!!


Máš nejaké naplánované výkony, ktoré by si chcel dosiahnuť v kategórii do 90kg, viem ýe ťažko je povedať dopredu čo bude ale nakoľko si myslíš , že máš?
-    Ja nič teraz neplánujem. Uvidím ako to pôjde po zranení. Tento rok len bench. V roku 2013 možno aj trojboj, ale to je vo hviezdach. Pred Írskom som mal dobrú formu, isto som mal natrénované na 900 kg možno i viac. To už nikdy nezistím. Po zranení začnem od nuly, a mojím hlavným a jediným cieľom vlastne bude,  len aby som sa vrátil na pódia v celom trojboji.

Obrázok


Držíme palce, nech budeš čím skôr fit a tešíme sa do Bardejova na Majstrovstvá sveta.
-    ďakujem, a že vás tam uvidím všetkých do poslednej nohy!!! Tak makajte!!

Autor: Dávid Bendík