Choď na obsah Choď na menu
 


Matúš Demčák mladý silák s vysokými cieľmi

23. 10. 2012

478457_316557538391318_2033065518_o.jpgStudenec je malá dedinka na Spiši, ktorá bude určite čoskoro známa vďaka Matúšovi  Demčákovi. Tento talentovaný trojbojár  iba pred pár týždňami podal skvelé výkony, preto  som ho musel  vyspovedať pre Arspiman club.

Ahoj Matúš sme radi ,že môžeme priniesť našim čitateľom rozhovor s talentovaným silovým trojbojárom zo Spiša.

1. Takže začnime pekne poporiadku, kde a ako si prišiel k posilňovaniu?

K posilňovaniu som sa dostal prostredníctvom môjho dobrého kamaráta Dominika Poperníka, ktorý mi ukázal techniku všetkých troch disciplín silového trojboja.

2. Matúš, registrujem ťa na scéne silového trojboja asi rok. Mohol by si nám priblížiť presnejšie od kedy to je a kde pretekáš?

Na silový trojboj som sa dal vo februári toho roku, do FC OTJ JAMNÍK, tam trénujem a mojim trénerom je ma Michal Červínka.  Sú tu veľmi  dobré podmienky na rozvíjanie mojej fyzikej sily. Pretekám vo federácii GPC.

3. Prečo práve silový trojboj?

Túto  otázku mi dáva viac ľudí, ale silový trojboj jednoducho preto, lebo to je šport,  kde som sám, kde sa spolieham len na moju techniku a fyzickú silu. Taktiež sa nemôžem  po neúspechu vyhovoriť na zlyhanie iných ľudí, lebo všetko je len na mne, a to je na tom najlepšie. Milujem ten pocit, keď v pravej chvíli patrí pódium len mne! 

577349_424828707564200_1220119216_n.jpg4. Prvá súťaž, kde si mi utkvel v pamäti boli Majstrovstvá Slovenská GPC v Dobšinej. Myslím ,že si tam vytvoril nejaký rekord v mŕtvom ťahu. Mám pravdu? Popíš nám svoje pocity z tejto súťaže.

No to áno, bola to aj moja celkovo prvá súťaž práve tieto Majstrovstvá Slovenska v Dobšinej. Podaril sa mi tam slovenský rekord v mŕtvom ťahu 251kg. Nečakal som, že sa mi na prvej súťaži podarí urobiť nejaký rekord, ale určite som bol rád, že sa mi podaril.

5. Posledný husársky kúsok si predviedol na Majstrovstvách sveta v silovom trojboji GPC?

Nenazýval by som to tak, ale podarilo sa mi drepnúť 265kg. Skúšal som svetový rekord 282,5kg, ale bohužiaľ tento pokus bol neplatný. V tlaku na lavičke som šiel 160kg, a v mŕtvom ťahu som sa pokúsil o vytvorenie svetového rekordu, ktorý bol platným pokus a to s váhou 267,5kg. Na Majstrovstvách Európy v Slovinsku som sa tak tiež pokúšal o svetový rekord v mŕtvom ťahu, pri ktorom som si na činku nechal naložiť 265,5 kg, ale tento pokus bol žiaľ neplatný. Vyhral som svoju kategóriu TENNS 2 -82,5kg. Podarilo sa mi vyhrať nie len titul majstra sveta v mojej kategórii,  ale aj titul absolútny majster sveta bez rozdielu váhy medzi juniormi a dorastencami.  Tento úspech si cením najviac , keďže som na „scéne“ len pár mesiacov a podarilo sa mi získať titul absolútneho majstra sveta.

6.      6. Stal si sa absolútnym víťazom dorastencov,  a tým si porazil aj Erika Jaškaniča. Popíš nám tvoje pocity a dojmy. Aké to celé bolo?

      Pocity to boli neuveriteľné. Sám som tomu nedokázal uveriť,  keď vyhlásili moje meno ako meno víťaza. Bol som úplne „hotový“ .   Bol to naozaj super pocit, na ktorý určite nikdy nezabudnem.

dem.jpg7. Každý z nás ma na začiatku svojej kariéry nejaký vzor, idol. Kto je u teba ten top a prečo?

No tak mojím vzorom bol môj už spomínaný kamarát Dominik Poperník a  prečo ? On ma na to naviedol, aj keď začiatky boli ťažké, on mi stále poradil, neobrátil sa mi chrbtom,  keď som potreboval vysvetlenie a pomoc, preto som si povedal, že chcem byť z časti práve ako on.

8. Viem ,že máš sestru čo sa tiež venuje silovému trojboju. Trénujete spolu ? Máš sparingov, ktorí ti pomáhajú?

Áno trénuje so mnou. Sparingov mám stále nejakých, ale väčšinou je to môj tréner, ktorý mi pomáha  podať činku alebo dáva pozor pri drepoch. Niekedy si vezmem za sparinga moju sestru, ale pri tej najväčšej váhe sparingov vymením

9. Aké sú tvoje najlepšie výkony v jednotlivých disciplínach?

Je to 265kg squat, 160 kg bench press a 267,5kg deadlift. Mám už nejaké tie nové osobáky na tréningu, ale tie predvediem až na súťaži, samozrejme, ak mi to zdravie a forma dovolí.

10. Máš v tomto roku ešte naplánované nejaké súťaže?

Tak v tomto roku sa pripravujem momentálne na Majstrovstvá Slovenska Družstiev ktoré sa budú konať 20. októbra v Giraltovciach a veľmi sa na ne teším, lebo v Giraltovciach sa mi súťaži veľmi dobre. Konečná súťaž tohto roku bude taktiež v Giraltovciach a bude to Svetový pohár mládeže, kde sa budem pokúšať o svoje maxima.

330441_422055144508223_100172778_o.jpg11. Čo ťa vie nakopnúť do tvrdého tréningu?

Myšlienka nato,  o aké váhy by som sa chcel pokúsiť, a to ma ženie vždy vpred.

12. Keď som začínal so silovým trojbojom mal som vysnívané váhy. Ako je to u teba čo by si chcel dosiahnuť? Aké méty máš?

Tak moje predpokladané ciele sú 300kg squat, 180-190kg bench press a 300kg deadlift. To sú moje aktuálne myšlienky, ktoré ma ženú vpred.

13. Posledné týždne pred súťažou sú najnáročnejšie na regeneráciu. Ktoré suplementy sa ti v tomto období najviac osvedčili?

Je to dosť náročné, keďže telo si chce oddýchnuť a nemá na to dostatok času, lebo musím znovu makať. Na regeneráciu sa mi toho veľa neosvedčilo, iba nejaké aminokyseliny a spánok.

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce nielen na súťaži družstiev, ale aj na tých ostatných. 

Autor: Marek Pavúk, Beáta Vojteková

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.