Choď na obsah Choď na menu
 


Peter Mlynarčík špička slovenského benchpressu

9. 9. 2011

1. Ako si sa dostal k powerliftingu? Od akého veku sa mu venuješ? 

Cvičiť taký bežný bodybuilding som začal v roku 1998, keď som mal 18 rokov – chcel som len trocha pribrať, keďže som bol veľmi chudý. Do posilňovne ma dostal môj terajší švagor v liftérskych kruhoch tiež dobre známy - Peter Rešetár a prvý kontakt s trojbojom som mal sprostredkovane cez bývalého výborného juniorského pretekára Braňa Červeňáka v lučenskom gyme, no aktívne som sa do tohto športu zapojil až v USA v roku 2004.
2. Mohol by si popísať pocity zo svojej prvej súťaže? K akým výkonom si sa vtedy dopracoval?

Bola  to súťaž v mŕtvom ťahu v roku 2004 ešte v kategórii juniorov vo váhovke 125kg a dosiahol som výkon 250kg pri váhe 111kg.  Uchvátila ma tam neskutočne kamarátska atmosféra a to bol asi najväčší zlom v mojej kariére kedy som sa rozhodol, že tomuto športu sa chcem venovať. Tu sú dve fotky zo súťaže na tie trofeje zvierat na stenách teda nikdy nezabudnem :)

 

ObrázokObrázok


3. Kto bol, alebo ešte stále  je tvojím vzorom? 

Mal som to šťastie, že moje  športové vzory sa stali neskôr mojimi trénermi a priateľmi – Sebastian Burns, Bill Crawford, Tommy Fannon v tom je tento šport tiež výnimočný, že k sebe máme všetci tak blízko a nebadám, že by tu fungoval nejaký superstar komplex.


4. Na majstrovstvách Slovenska v benchpresse si zvládol na slovenské pomery neuveriteľnú váhu 370kg. Čím to je, že si v benchi taký úspešný? Aké je tvoje tréningové tajomstvo? 

Myslím, že je to kombinácia faktorov – vynikajúci silový základ na začiatku mojej kariéry, následne príprava pod najlepšími trénermi na svete, trocha genetického potenciálu, tisíce hodín v posilňovni...
V podstate sa ale do neuveriteľnej miery zameriavame na techniku liftov a snažíme sa o jej perfektné zvládnutie.

 

Obrázok


5. Plánuješ niekedy v blízkej dobe súťažiť v silovom trojboji(fullmeet)?

Áno plánujem, niečo na lokálnej úrovni snáď ešte tento rok.


6. K akým váham si myslíš, že sa dokážeš dopracovať?

Chcel by som ten total konečne potlačiť cez tonu je to divné, že sa to tu ešte nikomu nepodarilo. Môj progres môžete sledovať cez aplikáciu http://lifttracker.appspot.com/ , ktorú vyvíja Tommy Fannon a odporučil by som ju ako tréningový denník všetkým.    


7. Prezradil by si nám svoju aktuálnu telesnú hmotnosť? 

Je  to takých mimosúťažných 127.

8. Aký equipment používaš?

Asi raz odfotím čo nám visí v gyme – súťažne teraz používam Inzer Phenom na bench, Inzer Leviathan + Inzer Predators na drepy, Inzer iron wraps, ale alternatívne aj Frantz Canvas na drepy, Karins Double Denim na ťahy. Equipment používam podľa toho ako som na tom silovo a objemovo ... počas tých rokov sa ho nazbieralo.


9.Viem že, máš veľa skúsenosti z powerliftingom v USA.Mohol by si nám o tom niečo napísať?

Toto je otázka na veľký článok (ktorý už aj bol uverejnený), ale v skratke je to asi o tom, že v USA je v lifte viac možností, viac trénerov, viac lifterskych gymov a klubov. Celkovo lepšie podmienky a potom sa to dá robiť na vyššej úrovni – tu sa na tie výsledky zdá sa viac nadrieme a aj v priemere sú výkony nižšie.  Na druhej strane čo sa mi páči u nás je práve klub okolo Miša Berežňáka, ktorý priniesol mladú krv do športu.

Obrázok


10. Na záver už len taká ľahká otázka, ako si strávil leto? Bol si niekde na dovolenke?

Dovolenkoval som väčšinu leta s rodinou doma a na pár dní som si odskočil za kamarátmi do USA.

(Peter Mlynarčík -najvyšší benchpress v histórii Slovenska 370kg v kategórii do 140kg)

 Rozhovor pre Arspiman club pripravil: Dávid Bendík(Copyright)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.