Choď na obsah Choď na menu
 


Obojživelník vo svete hrubej sily Fero Oszi

15. 8. 2011

Minule pri obede som tak premýšľal koho zaujímavého by som oslovil pre rozhovor na našu stránku. Dlho mi to netrvalo a hneď mi bolo jasné, že na Slovensku si to nepochybne žiada Františka Osziho.

Obrázok Dnes vám prinášame rozhovor s všestranným silákom Ferom Oszim ,ktorý svoj životný príbeh siláka nám od srdca rozpovedal ...

1. Odkial si ,čo robíš a ako to všetko zvláda tvoja rodina? Myslím práca ,šport.Dá sa povedať ,že si obojživelník venuješ sa dvom športom na profesionálnej úrovni. Prezraď nám, ktoré sú to a ako si sa k ním dostal?

Volám sa Fero Oszi mám 45 ,tento rok budem mať 46. Trénujem už 30 rokov pochádzam z Dolných Salíb je to na juhu Slovenska pri Galante .Začínal som zo zápasením ,vzpieraním trénoval ma jeden z tých najlepších Cyril Grebeči z Dunajplavby. Boli tam taký borci ako teraz už nebohý Ondro Hekel olympijský víťaz z Tokia ,Erik Stračina ,Jakub Lang ,Duri Gyevát. Potom som skušal pretláčanie,tam som vyhral 3xkraj na M-SR som skončil 3.po pretláčaní prišlo na rad strongmana tu mám najlepšie výsledky. Na koniec môj koníček a teraz už sa stým viac zaoberám powerlifting - silový trojboj. Moja rodina to znáša statočne ale manželka to nie veľmi rada sleduje ,lebo u nás iná tema ako šport neexistuje. Odjakživa som chcel byť slávným športovcom nič iné ma nebaví nezaujíma a ona to nemusí ,ale samozrejme ,že to rešpektuje. No a syn ,teraz má 7rokov tak samozrejme on ma napodobnuje vo všetkom osobák jeho v mŕtvom ťahu je 35kg čo zdvihol ešte pred dvoma rokmi. Trénuje zápasenie a všetko možné ,niekedy on lepšie spozná atlétov ako ja!


 Obrázok 2. Na slovensku si príkladom toho ,že pevná voľa a láska k športu dokáže divy. Viem ,že si mal problémy zdravotné bol si na lôžku dosť dlho priblíž nám čo to s tebou bolo a čo ti vtedy behalo hlavou?

V roku 2008 ma operovali na rakovinu hrubého čreva v októbri nasledovala liečba chemoterapiou ,ktorá trvala rok. Nepripustil som ,že to neprežijem hneď po operácií som už myslel na to čím skôr sa postaviť na nohy a trénovať, a ešte aj rodinu som mal doma žiadne negatívne myšlienky ma netrápili a vedel som že doktori mi nedali žiadnu šancu ale ja som chcel žiť:)


Obrázok 3. V našej krajine je málo takých ľudí ,čo majú záujem organizovať súťaže a ešte menej takých čo im s tým finančne pomôžu? Tebe sa to darí máš okolo seba dobrý tím alebo čím to je ?

... s organizovaním súťaží na slovensku je situácia zložitá ,keď nemáš známosti a nevieš zohnať sponzorov tak sa to nedá. Je to čím ďalej tým horšie není sú peniaze ani ochotných ľudí nenájdeš. Je to ťažké !!!

4. Si veľký chlapisko kade chodíš budíš pozornosť a určite aj rešpekt. Bol si taký od malička?

Aký som bol? :) No čo ja viem pehatý ,ušatý taký tip na terorizovanie preto som začínal aj trénovať a potom som zistil ,že není som slabší ako ostatný a postupne ma začínali rešpektovať!:)

Obrázok 5. Na ktoré súťaže spomínaš rád? A prečo čo ti utkvelo v pamäti?

Najpamätnejšie súťaže ... to je určite rok 2003,keď som sa stal najsilnejším mužom Európy porazil som takých borcov ako Miša Starov ,Igor Pedan ,Ervin Katona a v powerlitingu rok 2009. Vtedy som vyhral svet a týždeň pred súťažou som absolvoval svoju poslednú chemoterapiu. Tento rok majstrovstvá Európy v Poľsku ,kde som štartoval raw 330-155-320 výkonmi som vyhral aj Európu.

6. Aké sú tvoje maximálne výkony silové v jednotlívých disciplínam v powerliftingu ale aj v strongman? Viem ,že si držiteľom guinesových rekordov ale priblíž nám to viac aby naši čitatelia boli v obraze.

Najlepšie výkony drep 350 ,tlak210 ,mŕtvy ťah 350 všetko raw strongmanské, mŕtvola s trhačkami 405kg ,gula 198kg a 7Okg-vá jednoročka nad hlavou 10 krát. 150kusov telefónnych zoznamov som roztrhol za 8min toje aj svetový rekord... to dufam aj stačí :)


Obrázok7. Čo plánuješ v blízkej dobe kde ťa môžeme vidieť súťažiť prípadne stretnúť ako organizátora?

Plánovať neplánujem čo najdlhšie by som chcel udržať dobru výkonnostnú formu.

8. Máš roky skúsenosti vieš určite rozpoznať talenty ,kto podľa teba ma potenciál byť úspešní ?

Úspešný športovec môže byť každý ,kto má genetiku ,poslušnosť,pracovitosť,neodradia ho prípadné neúspechy ,nezraniť sa ,poslúchať trénera,,trpezlivosť asi toľko.

Obrázok 9. Veľmi by ma zaujímal tvoj názor na to ,že tieto športy na Slovensku stratili mediálnu popularitu a vobec ich nevidno na televíznych obrazovkách.

No áno sme malý šport pre sponzorov pre média nezaujmeme s ničím ale sú na tom podobne aj ,zápasníci ,boxeri ,vzpierači. My sme pre nich tabu ako medzi psami pitbul ,lebo my sme mafiáni,zločinci ,hlúpe duté hlavy s veľkými svalmi a podobnými výrazmi nás označujú a samozrejme nemajú pravdu!

10. Kto bol pre teba vzorom , keď si začínal s činkami?

Môj veľký idol bol vždy Vasilij Alexejev a Billy Kazmaier.

11. Aké máš podmienky na prípravu na súťaže si s nimi spokojný? Kde trénuješ?

Trénujem dole v pivnici od dediny som tam dostal k dispozícii dve miestnosti a postačia mi činky a strongmanské náčinie.

Obrázok 12. Fero čo by si poradil začinajúcim silákom na slovensku ? Čoho by sa mali držať?

Mladým by som poradil len toľko ,že nech trénujú rozumne. Časom aj oni dosiahnu určite pekných výsledkov a nech sú trpezlivý a húževnatý,ľudský aj keď budu raz veľký šampióni!!!

Ďakujeme ,že si si našiel na nás čas a prajeme veľa zdravia a sily do ďalšej práce a tréningov.


Arspiman club

Ďakujem ti za rozhovor s pozdravom Fero Oszi

Rozhovor pre Arspiman club pripravil: Marek Pavúk (Copyright)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.