Choď na obsah Choď na menu
 


Rozhovor s Ľuboslavom Velgosom pre Arspiman club

21. 4. 2011

Zdravím Ťa Ľubo sme radi ,že môžme priniesť s tebou rozhovor pre www.arspiman.estranky.sk  a Arspiman club. Na slovensku si dlho patril medzi špičku v silovom trojboji. Držíš slovenské rekordy a drepol si 405kg čo je momentálne najväčší drep tu u nás.

Mám na teba pár otázok , ktoré našich návštevníkov budú určite zaujímať.

Obrázok 1.Ako si sa dostal ku powerliftingu a kto ťa k nemu priviedol? 

K powerliftingu ma priviedol Paľo Varchola a následne ma začal trénovať Marcel Matej, ktorý ma trénuje až dodnes.

2.Každý začínajúci športovec mal svoj vzor. Kto to bol u teba a prečo ? 

Takto......mal som vzor v športe, ale v atletike, ktorú som trénoval od 4.ročníka na základnej škole až do roku1994.Venoval som sa skoku o žrdi a viacboju, kde som aj niekoľko násobný majster kraja, Slovenska a dokonca aj Československa v trojskoku. Môj najlepší výkon v skoku o žrdi bol 450cm, v kategórií ako junior. Bol som aj v reprezentácií Československa. Takže môj vzor bol Sergej Bubka , ktorého stále obdivujem. Mal som vynikajúceho trénera  Jozefa Miku, ktorý mi dal strašne veľa nielen v oblasti športu , ale postupne nás pripravoval na realitu života, ktorá nás čakala.

V Powerliftingu som nemal žiadny vzor, skôr túžbu a fyzické predpoklady zdvíhať ťažké váhy. Neskôr ako už pretekár som čítal článok, ktorý napísal pán Čapla o Mirovi Patrovi. Ten článok mal dosť nešťastný názov, ktorý znel : ,,taký sa ešte nenarodil, aby prekonal Patra na Slovensku,,.....bolo mi veľmi ľúto takýchto slov z úst prezidenta asociácie SAKFST-IPF, lebo osobne si myslím, že každý je prekonateľný, len musia byť na to aj primerané podmienky, (ako sú zamestnanie, rodina, tréner, sponzor, atď.......), preto je na Slovensku strašne veľa ľudí, ktorí nás môžu kedykoľvek prekonať teraz aj do budúcna, nikoho netreba podceňovať.

Po prečítaní tohto článku s  Marcelom Matejom, sme na seba pozreli a on mi  povedal, že ,,taký sa už narodil,, býva v Bardejove a volá sa Ľuboslav Velgos.

Som veľmi rád, že sa mi to aj podarilo a 13.ročný starý rekord som prekonal v pohode a s úsmevom na perách. Samozrejme, že ďakujem aj svojmu trénerovi Marcelovi Matejovi, ktorý mi veľmi pomáhal v rôznych oblastiach náročnej tréningovej prípravy, lebo bez neho by som to určite nezvládol. Samozrejme nesmiem zabudnúť aj na svoju rodinu a sparingov, ktorí ma stále podporovali.

 Obrázok 3. Ako spomínaš na svoje súťažne obdobie a plánuješ sa niekedy vrátiť na súťažne pódia?

Na svoje súťaže spomínam veľmi rád, bral som to stále zodpovedne a na druhej strane zasa ako niečo čo ma baví a napĺňa.

No a či sa niekedy vrátim na súťažné pódiá?

Tak to určite áno a veľmi sa teším na ten okamih, keď nastúpim na súťaž spolu so svojimi dvoma synmi, ktorých už teraz trénuje Marcel Matej, začo mu veľmi ďakujem.  

4.Trénuješ? 

Začal som trénovať intenzívne od februára tohto roku, takže sa začínam pomaličky dostávať do celého tréningového cyklu.

5.Aké sú tvoje max. výkony na súťaži v powerliftingu?

Drep-405kg, tlak-250kg, mrtvy ťah-340kg.

Obrázok 6.Tvoja posledná súťaž bola na Palm Beach Florida. Ako na ňu spomínáš?

Bola to aj moja posledná súťaž pred operáciou ramena a spomínam na ňu veľmi krásne, nakoľko som cestoval a býval na hotely, spolu s Ďurom Pástorom a Michalom Berežňákom, takže zážitkov bolo strašne veľa a hlavne zo súťaže sa niektoré pocity nedajú ani opísať. Pretekal a rozcvičoval som sa v skupine spolu a Andym Boltonom a to bol asi ten naj....zážitok. Umiestnil som sa na týchto Majstrovstvách Sveta medzi svetovou powerlifterskou elitou v kat.do 140kg na piatom mieste. Neviem či je to úspech, ale pre mňa určite áno.

7.Čo si myslíš o množstve tých federácií vo svete?

Dá sa o tom veľa písať a rozprávať, ale myslím si, že je to dobré. Každý pretekár si môže vybrať kam pôjde na súťaž a už nikto ho nemôže obmedzovať ako to bolo v IPF. 

8.Viem o tom ,že máš dvoch mladých synov, ktorý idú v tvojich šľapajách. Ako si s nimi spokojný? 

Zatiaľ som spokojný, lebo chodia pravidelne na tréningy a vidím, že ich to baví, takže je to ok.

Počúvajú moje a trénerove rady, tak je dobre. Majú ešte veľa a veľa driny pred sebou a hlavne strašne veľa času na veľké výkony. Jakub bude mať 16rokov, bude pretekať už túto sezónu. Janík bude mať 10.rokov a má ešte svoj čas, zatiaľ cvičí veľa s vlastným telom, potom veľa aerobnej  činnosti a sem tam aj so závažím, keď ho tréner nevidí.  

Obrázok 9.Ktorá súťaž ti utkvela v pamäti na ktorú rád spomínaš? Prečo?

Tak je ich viacej, ale asi medzi naj....patria súťaže TOP 10 – 2003-2004-2005-2006-2008, v posledných dvoch som obhájil prvenstvo bez rozdielu váh.

No a samozrejme 3.miesto v kat. do 140kg, na  Majstrovstvách Sveta WPC-2007,Togliatti, v RUSKU, kde som po prvý krát prekonal 400kg v drepe a 340kg v mrtvom ťahu, pri váhe 128,35kg. Boli to moje prvé preteky v reprezentácií Slovenska a môžem povedať, že to boli jedny z najlepších pretekov na ktorých som sa súťažil.  

10.Čo považuješ za svoj najväčší úspech v živote? 

Čo považujem za svoj najväčší úspech v živote?????  Neviem.........., lebo tých uspechov je veľa. Úspech ako taký, je potrebné posudzovať vždy v súvislostiach, podobne ako zdravie. Dokonca by som všeobecne uznávanú definíciu zdravia považoval za synonymum úspechu. Zdravie je stav úplnej telesnej, psychickej a sociálnej pohody. Stručnejšie sa to dá popísať ako rovnováha organizmu. Ak v živote pociťujem takúto rovnováhu, je to vynikajúci stav. Žiaľ, väčšina ľudí dnes nežije vyvážene. Niekto má veľký úspech v práci, veľa peňazí, ale nemá rodinu a tak sa necíti spokojný. Iný má výborne fungujúcu rodinu, ale nevie ju zabezpečiť finančne. Ďalší je úspešný finančne, ale je obézny. Nie je dobré sústrediť sa len na jednu oblasť a ostatné ignorovať. Za úspech ďalej považujem nielen konečný výsledok snaženia, ale aj cestu k nemu. Byť úspešný znamená dosahovať výsledky. A však či som ich dosiahol musia posúdiť už iní.

Obrázok 11.Na súťažiach sa objavuje veľa mladých nových pretekárov. Koho považuješ teraz na Slovensku za talent? 

Je to ťažká otázka, lebo v každom pretekárovi je talent, ktorý treba  len rozvíjať tréningom a správne smerovať. Ak si niektorý z týchto mladých pretekárov dá svoj cieľ, alebo magickú métu, ktorú by chcel niekedy prekonať a bude tvrdo trénovať, tak sa mu tento cieľ a táto méta splní.  

Každý človek je prekonateľný, to je môj názor.

12.Aká je tvoj aktuálna hmotnosť , koľko si mal najviac?

Moja aktuálna hmotnosť je už 2.roky 120kg. 

Najviac som mal v príprave na MS WPC-2007, a to 130kg.

13.Trojboj je šport nedocenený. Čo si o tom myslíš a čo by si zmenil?

Nemenil by som nič v powerliftingu, lebo všetko závisí od klubov, pretekárov, rozhodcov a všetkých, ktorý týmto športom žijú. Ale určite treba viac reklamy a propagácie v médiách, samozrejme sponzorov, ktorých si treba vážiť a stále ich spomenúť pri každej príležitosti a poďakovať im prostredníctvom médií. Pokiaľ bude reklama a propagácia v médiách, budú aj sponzori, samozrejme aj kvalitné ceny za umiestnenia pretekárov.  

14.Na záver si nenechám újsť poslednú otázku.:) Čo by si poradil začínajúcim powerliftérom?

Poviem to z vlastnej skúsenosti.......,stále počúvajte svojho trénera (sparinga), dôverujte mu, lebo on vám môže, len a len pomôcť so svojimi skúsenosťami a radami. Venujte sa pravidelne regenerácií, masáži a strečingu, lebo regenerácia je veľmi dôležitá k vášmu výkonnostnému rastu a úspechu v každom športe.

Ďakujeme za rozhovor a verím ,že ťa ešte uvidíme na súťažných pódiach ARSPIMAN CLUB

Rozhovor pre Arspiman club pripravili: Marek Pavúk., Dávid Bendík., Dávid Pankuch. (Copyright)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.