Choď na obsah Choď na menu
 


30 rokov od kontroverznej Mr.Olympie 1980

7. 1. 2011

Tento rok to už bolo 30 rokov od veľmi kontroverznej Olympie v roku 1980, ktorá sa konala v Sydney (Opera House). Termín Olympie bol presne v ten istý víkend, kedy Muhamed Ali bojoval svoj veľký duel v Las Vegas. Pred súťažou nikto ani len netušil, čo všetko sa udeje v zákulisí tejto veľkej súťaže.

Pozadie..

Na pódiu Olympie sa mali zísť tí najlepší svetoví kulturisti. Ešte 24 hodín pred súťažou bolo prihlásených 15 pretekárov. Odborníci favorizovali v tej dobe pravdepodobne najlepšieho a medzi fanúšikmi kulturistiky mimoriadne populárneho Mike Mentzera. Medzi ďalších favoritov patril úradujúci šampión Frank Zane, Chris Dickerson a Boyer Coe. Na poslednú chvíľu sa na súťaž prihlásil aj Arnold Schwarzenegger. Ten mal najskôr na súťaž prísť iba ako hosť, a tréning smeroval k príprave na filmovanie. V tom čase bol Arnold už 6-násobný šampión, avšak nesúťažil už 5 rokov. Celkovo bol známou osobnosťou a vďaka filmovému priemyslu sa pomaly stával známou persónou. Bol taktiež hlavnou ikonou Joe Weidera pre propagáciu kulturistiky a fitness a celého biznisu okolo súťaže Mr. Olympia.

Petícia, hádka a takmer bitka..

Už pred súťažou došlo k veľkej potýčke. Pretekári spísali petíciu, v ktorej žiadali, aby sa súťažilo iba v jednej kategórii (Open) a nie dvoch ako to zamýšľal Joe Weider. Túto petíciu podpísalo všetkých 15 pretekárov, okrem Arnolda. Jedine Arnold bol proti, čo vyvolalo veľké nezhody medzi pretekármi a rozhodcami (hlavným rozhodcom bol Bill Pearl). Pretekári zašli tak ďaleko, že dali Weiderovi ultimátum - buď bude iba jedna kategória, alebo nebude žiadna súťaž! Podľa Chrisa Dickersona bola atmosféra taká búrlivá, že sa takmer pobili.Najviac to zaiskrilo medzi Arnoldom Schwarzenegerom a Mikeom Mentzerom, ktorých museli od seba oddeliť, aby sa do seba nepustili a celková situácia sa upokojila až po osobnej intervencii Joe Weidera, ktorý si všetkých pretekárov zobral do inej miestnosti. Následkom týchto nezhôd bolo aj posunutie celej súťaže takmer o hodinu. Takmer 2000 divákov čakalo bez akéhokoľvek programu na súťažiacich a nevedeli, čo sa deje.

Kontroverzne výsledky

Hlavnými favoritmi pred súťažou boli úradujúci Mr. Olympia Frank Zane, Chris Dickerson a Mike Mentzer. Práve Mikea považovali za horúceho kandidáta na titul. Predchádzajúci rok vyhral ťažšiu kategóriu, bol obľúbený a priaznivcami bodybuildingu považovaný za najlepšieho kulturistu tej doby. Arnold sa vracal na súťažné pódium po päťročnej prestávke a každý už pri prvých pózach videl, že jeho forma má od vrcholnej, v ktorej sa v minulosti prezentoval, ďaleko (v tej dobe to samotní súťažiaci opisovali ako 90% formu). Arnold však aj napriek tomu chcel súťažiť.Tu už nešlo iba o víťazstvo na pódiu, ale aj mimo neho. Keď sa Frank Zane pýtal Arnolda, prečo vlastne prišiel na túto súťaž a riskuje narušenie takého skvelého rekordu, Arnold mu povedal, že prišiel, aby ukázal, že jeho tréningové princípy sú správne, a že jeho oponenti (Mike Mentzer a Boyer Coe) sa mu nebudú len tak posmievať a útočiť na neho. Mentzer bol známy kritik Arnoldových a Weiderových tréningových metód a sám presadzoval iný systém (neskôr známy ako HIT / Heavy Duty).


>> prehraj video <<Už počas súťaže Arnold viackrát porušoval pravidlá pri pózovaní. Bol aj viackrát upozorňovaný a až neskôr s tým prestal. Zámerne vystupoval a otáčal sa tak, aby ukázal svoje silne stránky, keď ostatní predvádzali základné pózy. Divákom to však bolo jedno a odmenili ho za to potleskom. Už tu Arnold získal oproti svojim súperom neférový náskok..

Až po vyhlasovanie výsledkov sa zdalo, že je všetko v poriadku. Veci nabrali rýchly spád, keď začalo vyhlasovanie prvej päťky. Keď vyhlásili Mike Mentzera na 5. mieste, veľa divákov bolo nemilo prekvapených a ani v televízii CBS Sport nechápali, či ide o žart alebo, čo sa deje. Veď celú súťaž sa venovali hlavne snímaniu Mike Mentzera, ktorého podľa predvedenej formy považovali za hlavného kandidáta na titul. Podľa mnohých najlepšie pripravený pretekár, a zároveň najväčší kritik Arnolda a Weidera, končí na piatom mieste.. Nikto nechápe, čo sa deje.. Postupne sú vyhlasovaní ostatní pretekári, ktorí netaja svoje sklamanie. Niektorí prejavia iba sklamanie, iní sú podráždení až agresívni. Ako posledný odchádza so sklonenou hlavou Chris Dickerson. Na pódiu zostal iba Arnold, ktorému cenu odovzdáva Joe Weider..


>> prehraj video <<Keď sa hlavný rozhodca Bill Pearl vyjadroval k výsledkom, uviedol, že všetci rozhodcovia mali jednoducho oči iba pre Arnolda, bol najväčší a keďže bol dobre známy, diváci pri jeho pózach doslova šaleli. Videli ho ako víťaza, bol najväčší a najvyšší a dominoval na pódiu. On sám nehlasoval, ale v rozhovore uviedol, že Arnolda by za víťaza nevybral.

Frank Zane, ktorý skončil na 3. mieste, svoju cenu okamžite po súťaži rozbil, keď ju v zlosti hodil o zem na parkovisku pred budovou. Na protest sa nezúčastnil ani na Mr. Olympia 1981. Mike Mentzer sa vyjadril, že rozhodcovia videli to, čo im Weider prikázal, aby videli a že ho jednoducho nikdy nenechajú vyhrať.

Prečo nemohol Mentzer vyhrať?

To, čo však bolo veľmi nespravodlivé pre pretekárov a Mike Mentzera, bol veľmi dobrý ťah Joe Weidera a ľudí okolo neho pre propagáciu bodybuildingu. Veď ako by mohol spropagovať Mike Mentzer bodybuilding, keď nebol ochotný podporovať a podrobiť sa tomuto biznisu? Naproti tomu, Arnold sa stal perfektným propagátorom fitness a posilňovania a vďaka jeho popularite a hereckej kariére sa otvorili dvere pre tento biznis a propagáciu do všetkých končín sveta.Prezentácia a propagácia zdravého životného štýlu sa začala stávať výslovne komerčnou záležitosťou. Weiderovi sa podarilo vytvoriť obrovské mediálne impérium a kulturistika je dnes hlavne obrovským biznisom. Napriek tejto kontroverznej Olympii bola, je a bude súťaž Mr. Olympia vrcholným podujatím, na ktorom sa „rodia šampióni“..

Kompletné výsledky Mr. Olympia 1980

1 Arnold Schwarzenegger USA
2 Chris Dickerson USA
3 Frank Zane USA
4 Boyer Coe USA
4 Mike Mentzer USA
6 Roger Walker Australia
7 Roy Callender Canada
8 Dennis Tinerino USA
9 Tom Platz USA
10 Danny Padilla USA
11 Ed Corney USA
12 Tony Emmott England
13 Roy Duval England
14 Casey Viator USA
15 Samir Bannout Lebanon
16 Ken Waller USA
Zdroj : doplnky-usa.sk, Všetky práva vyhradené!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.